Festékeket ipari és háztartási körökben is folyamatosan használnak. Ugyanis szakemberként és hobbifestőként is vásárolunk termékeket aktuális igényeinkhez mérten. Legyen az egy kis hiba javítása, vagy egy komplett falfelület újrakenése.
A festékek speciális anyagokból állnak, mint a pigmentek, a kötőanyagok, és anti-sztatikus anyagok. A pigmentek adják a festék színét és fedőképességét, a kötőanyagok segítenek a tapadásában, míg az anti-sztatikus anyagok a „szuper képességeit” határozzák meg. Milyen alkotóelemek vannak tehát?
- Adalékanyagok: Extra tulajdonságokkal ruházzák fel a festékeket, akár a gyorsabb száradás, a penész elleni védelem, vagy a törölgethetőség.
- Anti-sztatikus anyagok: Segítenek csökkenteni a felületi töltéseket, így minimalizálva az elektrosztatikus vonzást és a por felhalmozódását a festett felületen.
- Közvetítőanyagok: Ezeknek köszönhetően vihetjük fel a szín-pigmenteket a festett felületre, és eloszlathatjuk el azt. Gyakran víz, olaj, oldószer, vagy más hordozóanyag formájában találkozunk velük. Gondoljunk akár a vízben oldódó akril festékre, az olajfestékre, vagy a zsírkrétára.
- Kötőanyagok: Az összetevőket tartják egyben, és rögzítik a festékréteget a felülethez. Ilyen az akril, a vinil, az alkid, vagy az olaj.
- Lágyítók: Lehetővé teszik, hogy a festék könnyebben felvihető legyen, és simább felületet eredményezzen.
- Pigmentek: A festék alapvető színéért felelnek. Lehetnek szervetlen vagy szerves eredetű anyagok, amelyek elnyelik vagy szórják a fényt. Például titán-dioxid (fehér szín), vas-oxidok (vörös, barna, sárga színek), kadmium-szulfid (sárga szín).
- Szárazítók: Felgyorsítják a festék száradási folyamatát, és megszilárdulását.
- UV-stabilizátorok: Megvédik a festett felületet a napfény káros hatásaitól, például a színfakulástól vagy a hosszabb távú károsodástól.